Genel

ASTRONOMİ TARİHİ

Yazar: Özlem Ege

Astronomi , tarihi , dini , mitolojik , kozmolojik , takvimsel ve astrolojik inançları ve tarih öncesi uygulamalardaki kökenleri ile eski çağlaradayanan doğa bilimlerinin en eskisidir : Bunların kalıntıları, halkla iç içe geçmiş bir disiplin olan astrolojide hala bulunmaktadır. ve hükümet astronomisi. 1543’te başlayan Kopernik Devrimi sırasında Avrupa’da tamamen ayrılmamıştır. Bazı kültürlerde astronomik prognostik için astronomik veriler kullanılmıştır.

MEZAPOTAMYA ASTRONOMİSİ

Batı astronomisinin kökenleri, Sümer , Asur ve Babil’in eski krallıklarının bulunduğu “nehirler arasındaki toprak” Dicle ve Fırat’ta bulunan Mezopotamya’da bulunabilir . Çivi yazısı olarak bilinen bir yazı şekli , Sümerler arasında MÖ 3500- 3000 yıllarında ortaya çıkmıştır.

 Sümer astronomisi bilgimiz dolaylı olarak, M.Ö. 1200 yıllarından kalma en eski Babil yıldızı katalogları aracılığıyla dolaylıdır. Birçok yıldızın Sümer’de görünmesi, Erken Tunç Çağı’na ulaşan bir süreklilik göstermektedir. Gezegensel tanrılara Mezopotamya mitolojisinde ve dinde önemli bir rol veren astral teoloji, Sümerler ile başladı. Ayrıca , çok büyük ve çok küçük sayıları kaydetme görevini basitleştiren bir seksagesimal (baz 60) yer-değer sayı sistemi kullandılar. Bir dairenin 360 dereceye veya bir saatin 60 dakikaya bölünmesinin modern uygulaması Sümerler ile başladı.

HİNDİSTAN ASTRONOMİSİ

Hindistan alt kıtasındaki astronomi, BCE’nin 3. binyılında takvimler oluşturmak için kullanıldığı Indus Vadisi Medeniyeti dönemine kadar uzanır. Arkasında yazılı belgeleri bırakmadı İndus Vadisi uygarlığının olarak eski kaybolmamış Hint astronomik metindir Vedanga Jyotisha kalma Vedik dönem .Vedanga Jyotisha, Güneş ve Ay’ın hareketlerini ritüel amaçlarla izlemek için kuralları açıklar. 6. yüzyıl boyunca astronomi, Yunan ve Bizans astronomik geleneklerinden etkilenmiştir.

MISIR ASTRONOMİSİ

Mısır piramitlerinin kesin yönelimi, MÖ 3. binyılda ulaşılan göklerin izlenmesi konusunda yüksek derecede teknik beceri gösterdiğine dair kalıcı bir gösteri sunar. Piramit doğru hizalanmış gösterilmiştir kutup yıldız nedeniyle, ekinoksların devinim , o zaman oldu Thuban, bileşimi açısından hafif bir yıldız Draco . Tapınağının sitenin Değerlendirilmesi Amun-Re at Karnak dikkate zaman içindeki değişimini alarak ekliptik eğriliğin , Büyük Tapınak yükselen hizalanmış olduğunu göstermiştir midwinter Güneş,Hangi güneş ışığının geçeceği koridorun uzunluğu yılın diğer zamanlarında sınırlı bir aydınlatmaya sahip olacaktır.

Astronomi , festival tarihlerini belirlemek ve gecenin saatlerini belirlemek için dini meselelerde önemli bir rol oynadı . Birkaç tapınak kitabının adı, güneş , ay ve yıldızların hareketlerini ve evrelerini kaydederek korunur . Yükselen Sirius su baskını başında yıllık takvimde düzeltmek için özellikle önemli bir nokta oldu.

ÇİN ASTRONOMİSİ

Doğu Asya’nın astronomi Çin’de başladı . Güneş dönemi , Savaşan Devletler döneminde tamamlandı . Çin astronomi bilgisi Doğu Asya’ya tanıtıldı.

Çin’deki astronomi uzun bir tarihe sahiptir. Astronomik gözlemlerin ayrıntılı kayıtları, MÖ 6. yy’da, 17. yüzyılda Batı astronomisi ve teleskopun tanıtımına kadar tutuldu. Çinli gökbilimciler, tutulmaları tam olarak tahmin edebildiler.

Erken Çin astronomisinin çoğu zaman işleyişi içindi. Çinliler bir lunisolar takvimi kullandılar, ancak Güneş ve Ay’ın döngüleri farklı olduğu için, gökbilimciler sıklıkla yeni takvimler hazırladılar ve bu amaç için gözlemler yaptılar.

Astrolojik kehanet aynı zamanda astronominin önemli bir parçasıydı. Astronomlar, sabit yıldızlar arasında aniden beliren “konuk yıldızları” dikkatle not ettiler . İlk olarak 185 yılında Houhanshu Astrolojik Annals’ta bir süpernova kaydedenlerdi. Ayrıca, 1054 yılında bulunan Yengeç Bulutsunu yaratan süpernova , Avrupalı ​​çağdaşları tarafından kaydedilmemiş olmasına rağmen, Çinli gökbilimciler tarafından gözlemlenen bir “konuk yıldız” örneğidir. Süpernovalar ve kuyruklu yıldızlar gibi olayların antik astronomik kayıtları bazen modern astronomik çalışmalarda kullanılmaktadır.

Falbahçem’in ünlü yorumcuları burç yorumundan, sanal kahve falına kadar birçok fal çeşidini yorumluyor. Gerçekleri öğrenmek için hemen telefonda fal baktırabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Özlem Ege

Bir Yorum Yazın