Genel

Evren Nasıl Yok Olacak?

Yazar: Özlem Ege

Evren gezegenleri, yıldızları ve galaksileri içerisinde barındırıyor. En önemlisi daha keşfedemediğimiz bilmediğimiz birçok şey de uzay boşluğunda dolaşmakta.  Her ne kadar evreni keşfetmemiş olsak da onun da bir sonu var.  Evren Nasıl Yok Olacak?

Evren Nasıl Yok Olacak?

Evren yok olmadan önce dünyamızın ve güneş sistemimizin daha önce yok olacağı kesin olarak biliniyor. Bunun için birçok teori mevcuttur hatta öyle bir zaman gelecek ki çayımızı yudumlarken evrenin parça parça yok oluşunu izleyeceğiz.

Güneş Kızıl Deve Dönüşecek

Evrenin yok oluşunda en önde gelen teorilerden bir tanesi de güneşin sönmeye başladığında çekirdeğin içine çekilerek kızıl bir deve dönüşmesidir. Güneş o kadar büyüyecek ki tüm güneş sistemini yutacak. Bu olayın 6 milyar yıl sonra olacağı tahmin ediliyor. Şu anki fizik ve bilgimiz tam olarak evrenin yavaş yavaş mı yoksa birden mi yok olacağını hesaplayamıyor.

Büyük Donma

Evren son keşif ve araştırmalardan sonra her saniye genişlediği hesaplandı. Bu da belli bir zaman sonra dünyanın ve tüm gezegenleri ani bir soğuk içerisinde kalacağı düşünülüyor. Büyük donma olduğunda tüm evren her bölgesi eşit ısı da ve bomboş ölü gezegenler ile dolu olacak. Genel izafiyet kuramına göre madde ve enerjinin uzayı ve zamanı yamultup çarpıttığını ifade eder.

Büyük Çöküş

Bu teori hakkında çok fazla bulgu ve kanıt yoktur. Ancak evrenin kendi içerisinde kendi içine çökeceği teorisidir. Açıklamak gerekirse yıldızlar kendi içerisine çökerek yok olurlar ve evrenin oluşumunun tam tersi bir sistem işleyişi vardır. Evren kendini var ettiği yolun tam tersini yaparak kendisini de yok edebilir.

Falbahçem’in ünlü yorumcuları burç yorumu, yıldızname, su falı, durugörü, sanal kahve falı ve daha birçok fal çeşidini yorumluyor. Gerçekleri öğrenmek için hemen telefonda fal baktırabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Özlem Ege

Bir Yorum Yazın