Genel

Transit Nedir?

Yazar: Özlem Ege

Dünya kendi etrafında döner ve yaklaşık olarak saniyede 30 km’lik hız ile uzayda kendine bir yer açar. Dünya 365 günde Güneş etrafındaki turunu tamamlar. Güneş sisteminde iki gezegen Dünya’dan daha hızlıdır. Bunlar Merkür ve Venüs’tür.

Diğer gezegenler çok yavaş hareket ederler ve hızları Güneş’ten uzaklaştıkça orantılı bir şekilde düşer. Mars turunu iki buçuk senede bitirir. Mars’tan sonra daha yavaş olan Jüpiter gelir ve turunu 12 yılda tamamlar.

Diğer gezegenlerin bulunduğu alan bulanıktır ve net bir şekilde görünmez, ama bilinen en son gezegen Plüton’dur. Bu nedenle çok yavaştır ve turunu iki buçuk asırda tamamlar.

Transit, Dünya perspektifinden görüldüğü şekliyle gezegenlerin Güneş’in çevresindeki gerçek, fiziksel hareketleridir. Bir gezegen belirli bir nokta veya cisim üzerinden geçerken “Transit” durumundadır.

Transit Nerede Kullanılır?

Transitler sadece Horoskop (astrolojik doğum haritası) tefsirinde kullanılır. Transit etkilerine göre de olumlu ya da olumsuz olarak ikiye ayrılır. Güneş, Ay, Venüs, Merkür ve Jüpiter olumlu sayılan gezegen ve cisimlerdir. Olumsuz gezegen ve cisimler ise Mars, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur.

Horoskop İçinde Aspektler Nasıl Hesaplanır?

Horoskop İçinde Aspektler Nasıl Hesaplanır?

Transitlerin anlaşılmasında aspektlerin (açıların) rolü çok kritiktir. Doğum anına göre çıkarılan Horoskop ile gezegenlerin anlık gerçek pozisyonlarının aspektsel (açısal) temaslarıdır. Aspektlerin en önemlileri birleşme (0°), kare (90°), Üçgen (120°) ve karşıtlıktır (180°). Bu aspektlerin sapma açısı 7°’dir. Bu aspektler kadar önemli olmasa da önemli sayılan diğer aspektler altmışlık (60°) ve birleşmeyendir (150°). Bu iki aspektin sapma açısı 5°’dir.

Sapma Açısı Nedir?

Sapma açısı transit durumundaki bir nokta ya da cismin tetiklenme açısıdır. Horoskop üzerindeki gezegen ve noktalara yaklaşırken etkinin başlaması, en güçlü olduğu birleşmeye kadar artarak devam etmesi ve birleşmeden uzaklaşırken giderek gücünü kaybederek etkisini yitirmesidir.

Falbahçem’in ünlü yorumcuları burç yorumundan, sanal kahve falına kadar birçok fal çeşidini yorumluyor. Gerçekleri öğrenmek için hemen telefonda fal baktırabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Özlem Ege

Bir Yorum Yazın